top of page

T, 17. mai

|

Jõhvi

Kohtumisõhtu režissöör ja operaatori Arvo Ihoga

Kolmapäeval, 17. mail kell 17.30 oled oodatud Jõhvi Keskraamatukogusse kohtumisõhtule, mille külaliseks on režissöör ja operaator Arvo Iho.

Kohtumisõhtu režissöör ja operaatori Arvo Ihoga

Aeg ja koht

17. mai 2022 17:30 GMT +3

Jõhvi, Rakvere 13, Jõhvi, 41533 Ida-Viru maakond, Estonia

Kirjeldus

Arvo Iho "Stalkeri võtted Eestis" raamatuesitlus, kus näeb ka filmikaadreid. Sa ju tead, et see Andrei Tarkovski kultusfilm võeti suures osas üles Eestis? Üritus on eesti ja vene keeles.

Üritus on tasuta, registreerida ei ole vaja - Oled oodatud!

Selgituseks:

Selle raamatu tegin ma Andrei Tarkovski 90. juubeliks, mis oli 4. aprillil 2022. Raamatus on 84 fotot ja 5 lühikest artiklit neljas keeles: eesti, vene, inglise ja soome keeles. 42 pilti on filmi “Stalker” võtteperioodist ja 42 fotot näitavad Tsooni järelelu 30 aasta jooksul. Esmakordselt nägin Andrei Tarkovskit 1974. aasta suvel kui ta tegi oma “Peeglit”.

Mina olin filmikooli tudengina Mosfilmis tootmispraktikal ja mul oli õigus käia vaatamas ja õppimas kõigis suurstuudio tsehhides, laborites ja võtteplatsidel.

Vaatasin huviga Panfilovi “Vassa” tegemist ja sattusin ka Tarkovski võttele. Sellest ajast on mul ka esimesed fotod Tarkovskist, Rerbegist ja Margarita Terehhovast. Olin nende tööst väga sisse võetud.

1975. aastal näitas AT Tallinnas mitu korda oma “Peeglit” ja käisin kõigil kohtumistel, kuhu ligi pääsesin. 1976 nõustus rahapuuduses Tarkovski olema kolme algaja filmitegija Peeter Urbla, Peeter Simmi ja Arvo Iho kunstiliseks juhendajaks. Sellest ajast sain Tarkovskiga palju vahetult suhelda. Aitasin tal ka valida võttekohti Tallinna ümbruses.

Kui Stalkeri grupp alustas filmi võtteid, püüdsin oma töö kõrvalt olla võimalikult palju nende võtteplatsil. Palusin Tarkovskilt luba olla Stalkeri võtteplatsil ametliku praktikandi-na, et meistritelt õppida filmitegemise saladusi. Nii veetsingi oma põhitööst vabad päevad Stalkeri võtetel järgneva 1,5 aasta jooksul.

Ka peale võtete lõppu Eestis jätkusid mu kontaktid Meistriga ja korduvalt käisin isegi tema kodus Moskvas. Viimased korrad nägin Tarkovskit vahetult enne seda kui ta Itaaliasse “Nostalgiat” tegema läks. Kokkuvõttes kestis meie vahetu suhtlus üle 3 aasta.

Selle aja jooksul õppisin ma Tarkovskit tundma mitte ainult võtteplatsil vaid ka argielus.

Oma raamatusse “Stalkeri võtted Eestis” panin ma lühidalt kirja oma mälestused ja mõtted filmimaailma suurest Meistrist.

Arvo Iho 18.4.22 Tallinnas

Jaga üritust

bottom of page